ICF certified
9001:2008
Bilinçaltı Kodlama Uzmanı
Türkiye'de #1
Randevu almak için tıklayın

Okul fobisinden kurtulma yolları

 

Okul dönemi kimisi için çok heycanlı bir süreçtir, kimisi için ise tam bir ızdıraptır..Bugün sizlerle çocuklardaki okul fobisinden bahsetmek istiyorum, bu tarz fobi özellikle okula yeni başlayan miniklerde veya okulda kötü tecrübe yaşayan çocuklarda görülür.
Okul fobisinde neden olan durumların başında ‘aşırı koruyucu aile tutumları’ gelir.

Hepimizi çocukları özenle büyütüyoruz, tüm kötülüklerden korumak isteriz fakat gerçek hayatta daima onların yanında olamayabiliriz ve bunu göz önünde bulundurmak şart. Çocuklarınız kötü bir tecrübe yaşasalar bile sizin göreviniz o tecrübeden onlara bir ders çıkartmaya yardımcı olmaktır.
Çocuğunuzun akademik başarısı ile ilgili yüksek beklentileriniz onu okuldan soğutabilir, bırakın kendini keşfetsin! Önünde upuzun okul yılları var, bırakın yetenklerin farkına varsın..

Okul fobisinin nedenleri nelerdir?

Ayrılık endişesi: Sorunun ilk nedeni sizden ayrı kalmanın getirdiği mutsuzluktur.
Yeni deneyimlerle baş etme: güçlüğe eden olan faktörlerden bir diğeri de çocuğunuzun değişim ve yeniliklerle baş etme ihtiyacıdır. Farklı bir ortama gitme, yabancılarla tanışma, okul kurallarını öğrenme, kişisel disiplini öğrenme gibi deneyimler söz konusudur.
Gerçekçi olmayan yüksek beklentiler: yetişkinlerin beklentileriyle mücadele etmek, bazı çocuklarda strese yol açan başlıca etkendir.
Kendini yalnız hissetme: Arkadaş edinme konusunda yetersiz yada isteksiz gibi görünen utangaç ve çekingen çocuklar, yalnızlığa ve reddedilmeye mahkumdurlar.
Zarar verici davranışlara maruz kalma: Okula başlayan çocukların başkaları tarafından zarar görmelerini kontrol etmenin yolu yoktur. Bu tüm yaş düzeylerinde görülebilir ve çocuklarda çok büyük endişe, acı ve üzüntüye neden olur.
Yani aslında okul fobisi için tek bir neden belirtilemez. Çocuğun kişilik yapısı, ailenin yaklaşımı (özellikle de anne-çocuk ilişkisi), okuldan kaynaklanan faktörler birer etkendir. Aileler de farkında olmadan kendi korkularını çocuklarına yansıtabilirler. Anne ve babaların korkuları okulla ilgilidir; katı ve empatisi olmayan bir öğretmen, alay eden öğrenciler ve dolayısıyla uyum problemi etkendir. Okul fobisi olan çocuklar aileleri tarafından aşırı korunur. Çocuk okula giderken, kısa süre için de olsa anneyle vedalaşmak istemez ve farkında olmadan bu şekilde ilgi görmeye başlar. Okul fobisi, çoğu zaman çocuğun hayatında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkar. Çocuk (yeni) bir okula başlayacaktır, hastalık geçirdiği için uzun zaman okuldan uzak kalmıştır ya da aile içi önemli bir durum olmuştur.

Okul fobisi tedavi edilmezse çocuğun depresyona girmesi olağandır. Çocuk topluma uyum sağlamakta zorlanır, duygusal ve sosyal ilişkilerde yer alamaz. Okula gitmediği için derslerinden geri kalacaktır, bu yüzden okula gitmek daha korkulu bir hal alır. Yani tam bir kısır döngü oluşur. Bu nedenle çocuklarına yardımcı olamayan ailelerin, sorunları daha fazla büyümeden psikolojik destek almalarında yarar vardır.

Okul fobisi yaşan çocukların ebeveynlere tavsiyeler.

Bu fobisi olan çocukların anne-baba ve öğretmenlerle işbirliği çok önemlidir. Çocuklar okula gitmek istemedikleri için cezalandırmamalı, suçlanmamalı. Büyükler okulun öneminden çocuğun anlayacağı bir dilde bahsedilmeli.
Korkuları hakkında konuşmaya teşvik edin. Onu yatıştırın ve gün boyunca nerelerde olacağınız, okulda acil bir durum olduğunda çocuklarla kimin ilgileneceğini ve korkuları olduğunda okulda kimlerle konuşabileceği hakkında bilgi veriniz.
Okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olun. Örneğin yakınmaya devam etseler de giyinmesine, servisine binmesine ve okula kadar yürümesine yardım edin. Muhalefet etmeye devam etseler de sınıfa girmesine eşlik etmek, sırasına yerleştirmek ve ardından hemen sınıftan çıkmak gibi konularda ısrar edin.

Okul fobisinde hangi aşamada biz uzmana gidilmeli?

Gelişim sürecine bakıldığında çocukların küçük yaşlardan itibaren çeşitli korkular geliştirdikleri görülmektedir. Bu korkulardan bazıları doğal korkular olup, çocuklarımızın çevreye adaptasyonu ve çevre ile baş etmesini sağlarken, bazı korkular çocuklarımızın gelişimi ve yaşantıları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Okul korkusu da bunlardan biri. Bu durum birkaç haftayı geçmedikçe normal olarak kabul edilmekte ve okul fobisi olarak adlandırmamaktadır. Ancak durum, birkaç hafta sürdüğünde ve çocuğun okuldan soğumasına yol açtığında, evde uygulanan yöntemlerden hiçbir sonuç alınamadığında bir uzman destek alınması uygun görülebilir.

 

Яндекс.Метрика